środa, 27 września 2017

Szefowa Czyta: W dzieciach drzemie mądrość - uwolnij ją

W Krakowie na ulicy Szewskiej mieści się "Tak Czytam". To ogólnopolska sieć tanich księgarni, w których możesz upolować książki niemal za grosze. W zeszłym roku urzędowałam z przyjaciółkami właśnie w Krakowie i w drodze na dworzec postanowiłyśmy tam wstąpić. Tak właśnie w mojej biblioteczce zagościła książka Beaty Tadli "Kto pyta, nie błądzi. Rozmowy wielkich i niewielkich".

Taszczyłam wielką walizkę, na ramieniu dźwigałam aparat, ale nie mogłam się powstrzymać. Pewnie zastanowiłabym się dwa razy, gdyby cena była wyższa, ale przyznasz sama, że 4,95 zł za książkę wartą pierwotnie niespełna 40 zł, to niemal jak za darmo. Okazało się, że to był świetny wybór. 

Beatę Tadlę zapewne widziałaś nieraz na ekranie telewizora. To dziennikarka TVN24 i Faktów TVN, która ma w swoim dorobku pisarskim jeszcze jedną książkę: "Pokolenie 89, czyli dzieci PRL-u w wolnej Polsce". Ponadto w 2010 roku została Mistrzynią Mowy Polskiej, a swoim wizerunkiem promuje kampanię Dawca.pl, która propaguje świadome oddawanie narządów. 

O czym jest "Kto pyta, nie błądzi. Rozmowy wielkich i niewielkich"? Dziennikarka razem z grupą 9-latków odwiedziła dziesięć znanych osób. Tym razem jednak stroną pytającą nie była autorka, ale właśnie dzieciaki. Po dorosłej stronie znaleźli się: Andrzej Komorowski, Anna Dymna, Irena Santor, Maciej Zięba, Mirosław Hermaszewski, Lech Wałęsa, Krystyna Loska, Małgorzata Niezabitkowska, Beata Tyszkiewicz oraz Irena Szewińska.

Muszę przyznać, że niejedno pytanie mocno mnie zaskoczyło. W końcu dziewięciolatek to dzieciak z podstawówki, oglądający bajki, grający na tablecie w gry i bawiący się jeszcze zabawkami. Tymczasem dzieci w tym wieku potrafią zadań wiele głębokich pytań. "Kto pyta, nie błądzi. Rozmowy wielkich i niewielkich" to dyskusja o życiu. O tym jak je przeżyć, aby spać spokojnie. O wartościach, ulotności chwil, dzieciństwie i dorosłości. 

Ta książka to nie tylko seria mądrych rozmów małych i dużych. Ona skłania do tego, aby namawiać własne dzieci do zadawania jak największej ilości pytań. Dzieciaki są niesamowicie ciekawe świata, chcą wszystko wiedzieć. Bardzo często jako rodzice zawodzimy na tym polu, zbywając maluchy zdawkowymi odpowiedziami. HaNuta, która ma już niemal sześć lat, zaskakuje mnie pytaniami nie tylko o otaczający nas świat, ale także o uczucia i emocje. Czasami odpowiedzi nie są łatwe, bo trzeba je dopasować do możliwości poznawczych małego człowieka, ale warto podjąć ten trud.

"Kto pyta, nie błądzi. Rozmowy wielkich i niewielkich" już za kilka dni znajdzie się wśród książek, które zdecydowałam się dołączyć do akcji Wielkiej Wymiany Książkowej "Przeczytaj i podaj dalej". O jej idei możesz przeczytać tutaj: KLIK. Zachęcam Cię gorąco do udziału w tej akcji!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz