piątek, 14 lipca 2017

Dowód osobisty dla dziecka - praktyczne informacje

W niedzielę Harpie wyjeżdżają na tygodniowe wakacje z dziadkami. Od tygodnia odliczają dni, nie mogąc się już doczekać i wcale im się nie dziwię. Mimo iż nie będzie to wyjazd zagraniczny, zdecydowaliśmy się wyrobić im dowody osobiste. Okazało się, że jest to procedura prosta jak konstrukcja cepa, ale warto się za to zabrać wcześniej niż na ostatnią chwilę. 

Dowód osobisty dla dziecka jest koniecznością, gdy wyjeżdżasz do innego państwa na terenie Unii Europejskiej i krajów strefy Schengen. Przyda Ci się również wtedy, gdy musisz skorzystać np. z pomocy lekarskiej poza miejscem zamieszkania. To potwierdzenie tożsamości dziecka. Na dokumencie znajduje się też numer PESEL, a ja przyznam szczerze, że ciężko mi zapamiętać numery obu dziewczynek. Harpie dość często wyjeżdżają na weekendy do dziadków, a teraz czeka ich wspólny wyjazd wakacyjny. Dla mnie to ważne, aby moi rodzice mogli w każdym momencie potwierdzić tożsamość moich dzieci. Gdyby nie mieli ich dowodów, musieliby wziąć ze sobą akty urodzenia, a to jednak dość duży kawałek papieru i ciężko go ze sobą wszędzie nosić. Dowód przyda Ci się także, gdy podróżujesz komunikacją miejską, PKS lub PKP. W ten sposób bez problemu potwierdzisz wiek dziecka i jego praw do zniżek lub bezpłatnego przejazdu.


Jak wyrobić dowód osobisty dla malucha?

Wniosek w imieniu dziecka musi złożyć prawny opiekun. Jeśli ukończyło ono pięć lat, musi być obecne przy składaniu dokumentów w urzędzie. Pamiętaj, że rodzic, który składa wniosek, też musi mieć ze sobą dowód osobisty. Jeśli posiadasz bezpieczny podpis elektroniczny możesz złożyć wniosek przez internet. Wyrobienie dowodu osobistego jest darmowe.

Dokumenty, które będą Ci potrzebne:
  • wypełniony wniosek
  • kolorowe zdjęcie w formacie 35mm x 45mm (wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku)
  • dowód osobisty rodzica, który podpisuje wniosek

Jeśli masz wątpliwości jak powinno wyglądać zdjęcie do dowodu osobistego, możesz to sprawdzić na stronie https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/zdjecie-do-dowodu-lub-paszportu. Zamieszczono tam wytyczne oraz prawidłowe i złe wersje zdjęć do tego dokumentu. 

Urząd ma 30 dni na wydanie dowodu. W Łodzi obecnie ten czas wynosi obecnie około 2 tygodnie, mimo iż trwa sezon urlopowy i wniosków wpływa więcej niż zazwyczaj. Nam się udało na ostatnią chwilę, ponieważ wniosek złożyliśmy 10 dni temu. Także nie popełnij naszego błędu i załóż maksymalny czas oczekiwania. 

Bardzo fajnym rozwiązaniem jest możliwość sprawdzenia przez internet, czy dowód jest już gotowy do odbioru. Wystarczy wejść na stronę: https://obywatel.gov.pl, wybrać odpowiednią podstronę i wstukać numer wniosku. System poinformuje Cię, w której fazie znajduje się Twój wniosek. 

Co jest potrzebne, aby odebrać dowód?
  • druk z numerem wniosku (otrzymasz go przy składaniu dokumentów)
  • dowód osobisty rodzica, który podpisał wniosek

Przy obiorze dowodu nie musi być obecne dziecko, nawet jeśli ukończyło 5 lat. 

Pamiętaj, że dowód osobisty dla dziecka, które ma mniej niż 5 lat, jest ważny 5 lat. Jeśli maluch ma więcej niż 5 lat, ważność wydłuża się do 10 lat.

Moje dziewczynki od dziś mają swoje dowody osobiste. A Twój maluch ma już taki dokument? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz