środa, 26 lipca 2017

Nie taki tablet/smartfon straszny -
5 wartościowych aplikacji dla dzieci

Żyjemy w czasach, w których bardzo ciężko jest odrzucić wynalazki technologii. Jesteśmy posiadaczami smarfonów, tabletów, laptopów. Ale technologia to nie tylko sprzęty. To także dostęp do praktycznych informacji za pomocą stron internetowych czy aplikacji. Dzięki elektronicznemu podpisowi możemy załatwić wiele spraw, nie wychodząc z domu. Nic dziwnego, że nasze dzieci również chętnie sięgają po smartfony czy tablety. Jeśli Twój maluch korzysta ze sprzętów elektronicznych, niech coś mądrego z tego wyniesie. 

Gdy Hania i Matylda osiągną pełnoletność, prawdopodobnie 99% spraw urzędowych będą mogły załatwić wirtualnie. Coraz częściej za pomocą specjalnych aplikacji lub poprzez formularze stron internetowych możemy zapisać się do lekarza, złożyć wniosek o dowód osobisty czy kupić bilet na autobus/pociąg. Oszczędzamy w ten sposób czas, który musielibyśmy poświęcić, gdybyśmy musieli zrobić to osobiście. Mnóstwo osób w codziennej pracy wykorzystuje komputery czy smartfony. Instalujemy w naszych urządzeniach apki monitorujące ilość naszych kroków, organizery naszego czasu, czy przypominające o konieczności wypicia szklanki wody. Dzieci na nas patrzą i również chcą korzystać z wynalazków nowoczesnej technologii, a programiści wychodzą im naprzeciw. 

Przyznam Ci się, że moje córki - obie w wieku przedszkolnym - w pewnym momencie otrzymały od nas telefony. Nie kupiliśmy ich specjalnie, są to modele, których już nie używamy, ale na tyle sprawne, że jeszcze ogarną większość aplikacji kierowanych do małego użytkownika. O ile nie jestem przeciwniczką używania smartfonów/tabletów przez dzieci, tak nie wyobrażam sobie, aby nie mieć nad tym kontroli. Dlatego nie ma opcji, aby któraś z Harpii bez naszej wiedzy zainstalowała coś na telefonie. Ponadto czas na korzystanie z telefonów również wyznaczamy my. Nie ma samowolki. A zdarza się również tak, że dziewczyny same oddają sprzęty przed upływem czasu, bo już im się znudziło lub wpadły na lepszy pomysł wspólnej zabawy. 

Aplikacje, które Harpie mają zainstalowane w większości mają wartości edukacyjne. W zasadzie jedyną typowo rozrywkową grą są Minionki, w które gra HaNuta. W ostatnich dniach telefony przydały się moim rodzicom, ponieważ warunki drogowe wydłużyły powrót z nad morza do 10 godzin. 

5 aplikacji dla dzieci o wartości edukacyjnej

KolorowankiDla maluchów, w których drzemie dusza artysty, polecam "Kolorowanki dla dzieci". W bazie jest aż około 600 obrazków z różnych kategorii, np. zwierzęta, księżniczka i wróżki, pojazdy, kwiaty. Dziecko może wybrać sobie metodę kolorowania i poza standardowymi barwami udekorować obrazki np. farbką z brokatem. 

Zestaw gier z Maszą i NiedźwiedziemMali fani rozbrykanej dziewczynki i jej niedźwiedziego opiekuna ucieszą się z aplikacji zawierającej serię gier z ulubionymi bohaterami. Wprawdzie aplikacja nie jest po polsku, ale moje dziewczyny szybko załapały o co chodzi. Znajdziesz tu m.in. puzzle i łączenie kropek. Spostrzegawczości uczy gra fotograficzna, w której maluch musi wybrać właściwe zwierzątko, które fotografuje Masza. To takie lotto w wersji elektronicznej. 

Klinika dla zwierzątDobrze dobrane aplikacje nie tylko "nie odmóżdżą" dziecka, ale wręcz mogą nauczyć je empatii i uwrażliwić na potrzeby zwierząt. HaNuta szczególnie upodobała sobie wirtualna opiekę nad zwierzętami. Cieszy się, gdy wybrany przez nią piesek lub kotek z brudnego, chorego zwierzaka zamienia się w puchatą kulkę z nakarmionym brzuchem. Widzę jak ta wirtualna opieka przekłada się pozytywnie na zainteresowanie potrzebami naszego psa, choć on już dawno nie jest małą, puchatą kulką.

Przygody przedszkolakówTa aplikacja zawiera w sumie aż 36 zagadek, których zadaniem jest rozwijanie różnych sfer wiedzy naszej pociechy. Wśród nich przedszkolak znajdzie zadania związane z literami i kolorami, zagadki logiczne czy wykorzystujące umiejętności widzenia przestrzennego. 

Memorki - zwierzętaJedną z gier, w którą moje dziewczyny grają zgodnie są memorki. Ale nie zawsze możemy rozłożyć się z kartami. Wtedy z pomocą przychodzi aplikacja w telefonie. Możesz wybrać memorki ze zwierzętami, ale z pewnością znajdziesz też wiele innych. To typowa gra pamięciowa, która polega na szukaniu par obrazków. Aplikacja, którą wybrałam posiada trzy poziomy trudności i w sumie aż 140 zwierzaków. Można się dzięki niej nauczyć również nazw zwierząt w językach obcych. 

Bardzo chętnie poznam Twoją opinię na temat używania urządzeń elektronicznych przez dzieci. Podziel się nią ze mną w komentarzu. Jesteś totalną przeciwniczką? A może uważasz, że nie uciekniemy od zdobyczy techniki?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz