czwartek, 15 czerwca 2017

Wakacje z przedszkolakiem - co zabrać + checklista do pobrania

Wybierając sobie na męża chłopaka z Białegostoku liczyłam się z tym, że kilka razy w roku będziemy jeździć w odwiedziny do jego najbliższych. A to na święta, a to na wakacje, a czasami tak po prostu, bez okazji. 350 km w jedną stronę z małymi dziećmi to było wyzwanie, szczególnie dopóki były małe, ale za to zostaliśmy mistrzami pakowania. I teraz podzielę się z Tobą moją listą "do spakowania". A żeby pakowanie przebiegało w miłej atmosferze, mam dla Ciebie listę w wakacyjnych kolorach, którą możesz pobrać i wydrukować.

Inspiracją do tego wpisu był wątek z zaprzyjaźnionego forum związany z podróżowaniem z dzieckiem. Okazuje się, że nie da wszystkich pakowanie to "pan pikuś". Wychodzę z założenia, że dla dziecka na wyjazd naprawdę nie trzeba pakować połowy domu. Oczywiście dopóki jest ono malutkie, to bagaże zdecydowanie zwiększa wózek czy łóżko turystyczne, ale przy przedszkolaku sytuacja staje się nieco prostsza. Moja lista podzielona jest na kilka głównych kategorii. W każdej wpisuję to, co uważam za niezbędne na wyjazd i przy pakowaniu odhaczam. 


Dokumenty

To pierwsza rzecz, którą pakuję. Dowody osobiste moich dziewczyn są w trakcie wyrabiania, więc do etui z książeczką zdrowia wkładam obowiązkowo akt urodzenia.  Jasne, że nie zakładam z góry wizyty np. na pogotowiu, ale lepiej chuchać na zimne. Warto jednak złożyć wniosek o dowód osobisty już, gdy dziecko jest malutkie. Zawsze łatwiej jest włożyć kawałek plastiku do portfela, niż za każdym razem kombinować z aktem, który jednak dość łatwo zniszczyć. 

Środki higieniczne i apteczka

Na wyjazd biorę zawsze sprawdzone kosmetyki. Hania jest alergikiem, nie ryzykuję z płynem pod prysznic czy szamponem, którego wcześniej nie przetestowałyśmy. Nie da się też uniknąć zabrania leków. W naszej kosmetyczce nie może zabraknąć leków przeciwalergicznych. Poza tym probiotyk, coś na gorączkę i przeciwbólowego, a także, tak na wszelki wypadek, coś na przeziębienie. Każdy wakacyjny wyjazd, to oczywiście obowiązek zapakowania kremu z filtrem. Hania i Matylda przy faktorze 30 ładnie się opalają, a z drugiej strony nie zdarzyło nam się nigdy poparzenie. Pamiętajcie, że nie wystarczy posmarować malucha raz. Warto co jakiś czas nakremować małe ciałko, nawet jeśli krem jest wodoodporny.

Ubrania i obuwie 

Wyjeżdżając na wakacje w Polsce trzeba być przygotowanym na każdą pogodę. Jednego dnia można mieć piękne słońce, a następnego będzie lało. Z drugiej strony nie przesadzajmy, nie trzeba zabierać ze sobą całej szafy. Nawet jeśli weźmiesz mniej koszulek niż ilość dni, to zawsze zdążysz uprać jakąś zanim maluch wybrudzi pozostałe. Z butami nie ma lekko, trzeba wziąć od sandałek, przez buty sportowe, po kalosze. Nie zapomnij o nakryciu głowy! Przyda się też płaszcz przeciwdeszczowy, choćby nawet taki z cienkiej folii za kilka złotych. 

Zabawki

Żeby uniknąć zabierania tony zabawek, mamy umowę, że dziewczynki pakują swoje drobiazgi w małe plecaczki. Do tego zabieramy po jednej małej poduszce i maskotce do przytulenia. Dla przedszkolaka warto zabrać też jedną lub dwie gry, gdyby pogoda się popsuła. Teraz wiele firm wydaje wersje podróżne lub mini, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca w walizce. Jeśli jedziecie nad wodę, nie zapomnijcie o zabawkach do piasku i pływania. Na wieczór obowiązkowo książka. 

Inne

Jadąc na wakacje z przedszkolakiem, warto zabrać ze sobą sprzęt sportowy, np. hulajnogę. Przyda się również piłka czy takie łapki z piłeczką na rzep. Poza tym na wyjeździe może Ci się przydać nocnik, chociażby taki turystyczny.

Jeśli lubisz planować z wyprzedzeniem i na co dzień towarzyszą Ci różnego rodzaju checklisty, to ta z pewnością Ci się spodoba. Specjalnie powstała w letnich, cukierkowych kolorach, aby przypominała, że po jej odhaczeniu czeka Cię czas pełen przyjemności i słodkiego lenistwa. Jeśli masz ochotę, to możesz pobrać ją z mojego Google Drive, klikając na obrazek poniżej. Enjoy! 


My w tym roku urlopujemy się jeszcze przed sezonem i właśnie jesteśmy w trakcie wypełniania wakacyjnej checklisty. Mam nadzieję, że przyda się i Tobie :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz