wtorek, 9 maja 2017

Quilling - wyczaruj obrazy z pasków papieru

Pierwsza ciąża nie była dla mnie zbyt łaskawa w pierwszych tygodniach jej trwania, dlatego szybko zostałam wysłana na zwolnienie. Oczywiście z przykazaniem oszczędzania się, co przyszło mi z wielkim trudem. Te kilka miesięcy postanowiłam wykorzystać na naukę czegoś nowego, związanego z rękodziełem. Przeglądając różne prace, trafiłam na piękne kartki quillingowe i stwierdziłam, że to jest technika, której tajniki chcę poznać. Jeśli lubisz handmade, to jest właśnie tekst dla Ciebie.

Quilling - brzmi skomplikowanie? Na szczęście tylko z nazwy. Technika ta polega na tworzeniu ozdób za pomocą cienkich pasków papieru, które trzeba zwinąć, a następnie uformować w pożądany wzór. Wymaga skupienia, ale może się tego nauczyć nawet dziecko. Dla kilkulatka jest to szczególnie wartościowa technika zdobienia, ponieważ fantastycznie rozwija umiejętności manualne. 

Jeśli nie chcesz na początek inwestować kasy, możesz użyć akcesoriów, które na pewno znajdziesz w domu. W jaki sposób?
  1. Igłę do quillingu możesz zastąpić długą wykałaczką. Wystarczy przeciąć jej końcówkę pośrodku (na długość ok. 0,5 cm). 
  2. Zamiast kupować gotowe pakiety pasków do quillingu, możesz pociąć je sama, wykorzystując kolorowy blok rysunkowy.
Ponadto będziesz potrzebować:
  1. Nożyczki.
  2. Linijkę.
  3. Ołówek.
  4. Klej magiczny, który świetnie klei, a po wyschnięciu robi się przezroczysty.
  5. Kartkę z bloku technicznego jako bazę do stworzenia kartki okolicznościowej.
  6. Szablon ze średnicami kół, który na początku ułatwi Ci formowanie elementów tej samej wielkości.
Zastanawiasz się jak to teraz ugryźć? Przygotuj sobie paski papieru o szerokości 0,3-0,5 cm. Przecięcie wykonane w wykałaczce będzie służyć do zaczepienia początku paska. Zroluj swój pasek dookoła wykałaczki, a następnie umieść w szablonie ze średnicami kół. Im większą średnicę wybierzesz, tym bardziej rozwinie się Twój pasek. Przyklei zewnętrzną końcówkę paska, aby się bardziej nie rozwinął. Tak powstałe koło jest Twoją bazą do tworzenia kształtów, np. łezki, listka, trójkąta, kwadratu. 

Z takich pojedynczych elementów możesz wykonać naprawdę fantazyjne obrazy. Na Dzień Matki z pewnością doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju kwiatki, motyle czy po prostu esy floresy. Pięknie wyglądają również kartki wielkanocne i bożonarodzeniowe ozdobione za pomocą paseczków. Technika quillingu może być wykorzystana w zasadzie z każdej okazji: na Walentynki, narodziny dziecka, ślub czy komunię. 


Do ozdobienia takiej kartki możesz użyć wielu dodatków: samoprzylepnych półperełek, perełek, koralików, okolicznościowych napisów ze sztywnego papieru, piankowych naklejek, ozdobnych dziurkaczy, nożyczek z ozdobnym ostrzem czy drobiazgów dedykowanych dla scrapbookingu. Możesz wykorzystać także rzeczy, które zapewne zalegają w szafce z tzw. "przydasiami", np. kolorowe wstążki, muszelki z nadmorskich wycieczek, koraliki z nieużywanych już bransoletek. Moje dziewczyny do ozdabiania wszelkich kartek i laurek wykorzystują także cekiny i brokat. Bo przecież im bardziej się błyszczy, tym lepiej, szczególnie jak się ma kilka lat. 

Quillingowa kartka to oczywiście tylko jedna z rzeczy, które można stworzyć dzięki tej technice. Z takich niepozornych paseczków możemy stworzyć również biżuterię czy efektowne pudełko na prezent. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz