czwartek, 26 stycznia 2017

Zrób to sama: kolorowy chustecznik

A psik! W okresie zimowym kichanie rozlega się w wielu domach, szczególnie tych, w których są dzieci. Wasze maluchy nie przepadają za wycieraniem nosa? Wcale im się nie dziwię, bo od chusteczek szybko robi się czerwony i zaczyna boleć. Hania i Matylda nie bronią się już przed tym, bo odkryłyśmy, że cudowne właściwości regenerujące skórę ma maść z żyworódki. A żeby umilić dziewczynkom czas kichania i smarkania zrobiłam im kolorowy chustecznik.

Wasze dzieci będą zachwycone, że mają gadżet dopasowany do wystroju własnego pokoju. Wygląda to dużo fajniej niż zwykłe kartonowe opakowanie, chociaż i tutaj na szczęście producenci zaczęli myśleć bardziej o estetyce. Zrobienie chustecznika metodą decoupage jest naprawdę proste. Mój dodatkowo na froncie ozdobiłam efektem spękań za pomocą crackle jednoskładnikowego. 


 Co będzie Ci potrzebne:
 1. Drewniany chustecznik
 2. Drobnoziarnisty papier ścierny
 3. Pędzel, ale warto mieć osobne do farby, kleju i lakieru (najlepiej płaskie, z naturalnego włosia, dość szerokie)
 4. Serwetkę trzywarstwową (będzie nam potrzebna tylko jedna, wierzchnia warstwa)
 5. Opcjonalnie: podkład akrylowy, chociaż ja często zamiast primera używam po prostu białej farby akrylowej
 6. Klej i lakier do decoupage
 7. Farba akrylowa (można kupić białą i barwniki, a potem samodzielnie dobierać odcień i nasycenie koloru)
 8. Opcjonalnie: crakle jednoskładnikowy do spękań i pędzel w gąbce do tapowania (przydaje się do nakładania farby na warstwę crakle)
Krok po kroku:
 1. Przetrzyj chustecznik papierem ściernym, a następnie ściereczką, aby usunąć pył
 2. Pomaluj skrzynię podkładem lub białą farbą i powtórz proces przecierania (po nałożeniu pierwszej warstwy farby mogą wstać włoski drewna)
 3. Pomaluj chustecznik na wybrany kolor (im jaśniejszy, tym wzór będzie bardziej widoczny). Jeśli kolor ma być jednolity, najlepiej położyć dwie warstwy, aby nie było prześwitów.,
 4. Opcjonalnie (jeśli chcemy uzyskać spękania): Nałóż crackle na wybrane fragmenty chustecznika. Jeśli chcesz, aby spękania były delikatne nałóż crakle w przeciwną stronę niż farbę. Zostaw do wyschnięcia. Nałóż farbę w jasnym kolorze (nie poprawiaj, ponieważ wtedy spękanie nie wyjdzie!), aby uzyskać efekt kontrastu z kolorem podkładowym. Po wyschnięciu możesz poprawić jasną farbą miejsca, w których nie chcesz mieć efektu spękania. 
 5. Wytnij dokładnie wybrany wzór, oddziel wierzchnią warstwę serwetki.
 6. Wzór przyłóż do miejsca, w którym ma być naklejony. Zamocz pędzel w kleju zdecydowanym, ale delikatnym ruchem pociągnij klejem po motywie. Jeśli motyw jest duży możesz przykleić go za pomocą żelazka. Wtedy miejsce, w którym ma być obrazek posmaruj cienką warstwą kleju i poczekaj aż wyschnie. Połóż w tym miejscu serwetkę, a na niej papier do pieczenia. Ciepłym, ale nie bardzo gorącym żelazkiem, przeciągnij po serwetce (wyłącz opcję pary). Przed użyciem żelazka sprawdź, czy serwetka się nie pozaginała.
 7. Po wyschnięciu całość lakierujemy kilkukrotnie (im więcej warstw, tym mniej widać, że to przyklejona serwetka).I voila! Uwierzcie mi - poczujecie dziką satysfakcję ze zrobienia samodzielnie chustecznika. Pokój malucha zyska dodatkowy element wyposażenia, który będzie idealnie dopasowany kolorem i motywem, a małemu użytkownikowi zdecydowanie przyjemniej będzie wyciągać chusteczki z pudełka, które jest tylko dla niego, a w dodatku zrobionego przez mamę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz