środa, 21 grudnia 2016

Z biblioteki Szefowej: Bajki na Boże Narodzenie


Wiecie o czym marzę? Żeby była Wigilia, godzina 15:00. Wtedy wyjdę z pracy i pojadę na rodzinną kolację świąteczną. W końcu będę mogła usiąść i spędzić trochę czasu z dziewczynkami. Tych wspólnych chwil w ostatnich dniach mamy jak na lekarstwo. Dlatego, nawet mimo ogromnego zmęczenia, nie odpuszczam wieczornego czytania. A na tapetę wzięłyśmy ostatnio bardzo sympatyczną książkę - "Bajki na Boże Narodzenie" od Wydawnictwa Zielona Sowa.

Już od jakiegoś czasu planowałam zakup przynajmniej jednej książki z opowieściami o Świętach Bożego Narodzenia, żeby wprowadzić dziewczynki w nastrój radosnego oczekiwania na ten czas. Oczekiwania nie tylko na prezenty, ale także na te wspólnie spędzone dni. W końcu dla nich ten okres, to nie musi być ściganie się z czasem i próba dołożenia do doby co najmniej kilku godzin.

Okładka "Bajek na Boże Narodzenie" była bardzo zachęcająca. Dwoje roześmianych dzieci w otoczeniu bombek, ozdób świątecznych i gałązek choinki. Bliźnięta - Zosia i Staś to właśnie bohaterowie tych opowieści. Gdyby na ilustracji były dwie dziewczynki, mogłyby być to właśnie moje małe Harpie. Miny mają bowiem dokładnie tak samo radosne jak Hania i Matylda podczas ubierania choinki.Do czytania książeczki usiadłyśmy podekscytowane równie mocno. Wprawdzie liczyłam na to, że opowieści bożonarodzeniowe sprawią, że moje córki na chwilę chociaż przestaną gadać, ale matki często bywają naiwne. Co drugie zdanie musiały wtrącić swój komentarz lub zadać jakieś "bardzo ważne, ale to przenajważniejsze" pytanie. W książce znajdziecie dziesięć bajek, które są osobnymi historyjkami, ale w sumie stanowią bardzo ciekawą całość. Wkraczamy w świat Zosi i Stasia od momentu przygotowań do Świąt Bożego narodzenia, aby na koniec przeżyć ten piękny czas wspólnie z nimi ich rodzicami. Hania i Matylda słuchały jak zaczarowane, gdy czytałam o tym jak bliźnięta dekorują pierniczki i ubierają choinkę. To jest również świat moich córek, ich przeżycia i doznania przedświąteczne. Idealne grudniowe bajki na dobranoc. 
"Bajki na Boże Narodzenie" są przepięknie wydane. Barwnie ilustrowane karty ozdobione są grubą, mięsistą okładką. Na początek każdej bajki otrzymujemy tematyczny obrazek, który skupia uwagę dziecka. A potem ilustracje ustępują pola tekstowi, będąc jedynie ozdobnym dodatkiem. Bardzo mi się to podoba, bo lubię książki dla dzieci, w których bajka nie kończy się po dwóch stronach czytania. Jak dla mnie stosunek grafiki do tekstu jest tutaj idealnie wyważony. 

To naprawdę bardzo fajna i ciekawa propozycja książkowa, jeśli chcecie wprowadzić malucha w świat świątecznych przygotowań i tradycji. To również dobry sposób na pokazanie, że podczas Świąt Bożego Narodzenia najważniejsze są nie prezenty pod choinką, ale wspólna zabawa i spędzenie czasu razem z najbliższymi.  

Tytuł: Bajki na Boże Narodzenie
Autor: Aniela Cholewińska-Szkolik
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Dla kogo: 3-5 lat

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz