niedziela, 6 listopada 2016

Prezent pod choinkę: pomysły dla niemowlaka

Okres niemowlęcy od zawsze mnie zachwycał. Przez ten pierwszy rok zmiany, które zachodzą w rozwoju maluszka są kolosalne, a ich obserwacja niesamowitym i pięknym doświadczeniem. Dziecko zmienia się w tym okresie tak szybko, że warto pielęgnować wszystkie wspólne chwile, dokumentować każdy dzień, ale także wspomagać swoją pociechę w zdobywaniu nowych umiejętności. Mam nadzieję, że spędzony wspólnie czas umilą Wam zaproponowane przeze mnie prezenty bożonarodzeniowe. 


Przez pierwszy rok swojego życia dziecko zmienia się tak bardzo, że propozycji prezentowych dla niemowlaka nie da się wrzucić do jednego worka. Stąd pomysł, żeby podzielić je na dwie grupy: prezenty dla maluszka między pierwszym i szóstym miesiącem życia oraz te dla maluszków powyżej pół roczku. 

Gdy Twój maluszek przychodzi na świat...


Nie trzeba nikomu przypominać, że niemowlę w pierwszym półroczu swojego życia spędza czas przede wszystkim w pozycji leżącej. Zazwyczaj jednak maluch szybko odkrywa, że leżenie na plecach jest nudne i walczy z rodzicami, aby nosili go na rękach. Ale rodzice nie są z żelaza i też czasami potrzebują odpoczynku. W domach, w których rodzi się dziecko, mata edukacyjna to totalny must have. Rodzice narzekają jednak, że ich pociecha wraz z rozpoczęciem pełzania i raczkowania odstawia matę na boczny tor. Ciekawe rozwiązanie tej sytuacji zaproponowała firma Playgro, która stworzyła matę dostosowującą się do etapu rozwoju dziecka. Z początku klasyczna mata zmienia się z czasem w basen z piłeczkami.

Ważnym etapem rozwoju niemowlaka jest przyzwyczajanie go do leżenia na brzuszku. Pozycja ta ma olbrzymie znaczenie dla rozwoju małego człowieka. To idealny trening mięśni grzbietu. Leżenie na brzuszku wpływa pozytywnie na rozwój stawów biodrowych oraz pracę jelit. Ale naszym pociechom nie zawsze podoba się pomysł na taką gimnastykę. Pamiętam jak początkowo buntowała się HaNutka i ileż musiałam się nakombinować, żeby zainteresowała się czymś innym niż własne nerwy. Teraz z pomocą przyjdą Wam karty kontrastowe na sznureczku od CzuCzu. Możecie wybrać jeden z dwóch zestawów - od czwartego tygodnia oraz od trzeciego miesiąca życia. Ten drugi zestaw zawiera już nieco bardziej skomplikowane obrazy z drobniejszymi elementami, ale nadal takimi, które maluszek w tym wieku jest w stanie dostrzec. 

W pierwszych miesiącach życia uczyłam obie moje córki samodzielnego zasypiania. Pomagał mi przy tym projektor, który poza wyświetlaniem na suficie obrazków z postaciami z Kubusia Puchatka, wygrywał delikatne melodie. Ale w tym roku w kategorii projektorów moje serca skradła Tęczowa kostka od Chicco. Wygląda prześlicznie, więc będzie świetną dekoracją dziecięcego pokoju, ale co najważniejsze ma aż 96 kombinacji świateł, kolorów i projekcji! Możecie ją kupić w dwóch wersjach kolorystycznych - biało-różowej lub biało-niebieskiej.

Pół roczku - ważny etap w życiu Twojego dziecka...W drugim półroczu niemowlę przechodzi naprawdę spektakularną metamorfozę. Zaczyna od pełzania, potem przychodzi czas na raczkowanie, siadanie, wstawanie i pierwsze kroki. Mały człowiek jest wtedy niczym sprinter. Osiąga coś niesamowitego w bardzo krótkim czasie. Już samo obserwowanie tych zmian, to dla rodzica ważne przeżycie. Ale najważniejsze jest, żeby aktywnie w tych procesach uczestniczyć. Nie mniej jednak możemy wspomóc się różnego rodzaju zabawkami, aby uatrakcyjnić dziecku podróż przez drugą część pierwszego roku życia. 

W pewnym momencie maluch odkrywa, że może się przemieszczać. Pamiętam jak dziś pierwsze próby pełzania i raczkowania moich córek. Pękaliśmy z dumy. Im pewniej się przemieszczały, tym ciekawsze obierały kierunki wycieczek, np. kuchni, a konkretnie psiej misce. Dlatego postanowiliśmy sfokusować ich zainteresowanie na czymś bezpiecznym. Dobrym rozwiązaniem okazała się Hula Kula. Ja polecam Wam wersję oferowaną przez Vtech. Muszę przyznać, że produkty tej firmy są naprawdę mega odporne na dziecięce pomysły. Kuli nie groźne są nawet rzuty o podłogę. Hula Kula ma wbudowany mechanizm, który wprowadza ją w ruch, gdy maluch dotknie któregokolwiek z przycisków. Do tego świeci i śpiewa, wprowadzając jednocześnie podstawy edukacji związane z kolorami i kształtami. 

Jeśli Twoja pociecha już siedzi to czas na pierwsze klocki. Tak, tak, to nie żart. Wspominałam o nich przy okazji propozycji na prezent dla roczniaka. To miękkie klocki Clemmy od Clementoni, ale w wersji Baby, które można kupić już dzieciom od szóstego miesiąca życia. Są nie tylko miękkie, ale i pięknie pachną. Do tego mają wszelkie konieczne atesty, aby taki maluch mógł się nimi bezpiecznie bawić. Z kolei rodzice mogą je wyprać w pralce lub zmywarce i nic, ale to nic się z nimi złego nie stanie. Klocki Clemmy Baby można kupić w wielu różnych zestawach, ogólnych, ale i tematycznych np. ze zwierzakami domowymi. 

Cierpliwość niemowlaka jest ograniczona, szczególnie podczas oczekiwania w krzesełku na posiłek. Zabawki dane do łapki raz po raz lądują na podłodze, maluch się nudzi i denerwuje. Z pomocą przyjdą Wam zabawki do zamocowania na krzesełko od firmy Tomy, sygnowane marką Lamaze. Dzięki przyssawce nie spada i można ją wyginać na różne strony. Żywe kolory przyciągają wzrok maluszka, a poszczególne elementy dostosowane są wielkością do łapki niemowlaka. Koniec z nudą i mamą biegającą pomiędzy kuchnią a fotelikiem do karmienia ;)

Mam nadzieję, że moje propozycje prezentów dla niemowlaka spodobały Wam się. Warto ułatwiać sobie życie, a jednocześnie sprawiać, że maluch będzie się świetnie bawił. 

W kolejnej części zaproponuję Wam prezenty dla dziecka w wieku 3+ :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz